Tržna mesta OVE in URE |
| Proizvajalci in ponudniki opreme/storitev na področju sončnih elektrarn
Nekaj o izrabi sončne energije Fotovoltaika je tehnologija pretvorbe sončne energije neposredno v električno energijo. Proces pretvorbe je čist, zanesljiv in potrebuje le svetlobo kot edini vir energije. V nadaljevanju je prikazan zgodovinski razvoj fotovoltaike.
![]() Solarne celice neposredno pretvarjajo sevanje sonca v električno energijo. So velike diode sestavljene iz najmanj dveh plasti polprevodnega materiala, in sicer so običajno izdelane iz monokristalnega, polikristalnega in amorfnega silicija. Ena plast ima pozitivni naboj, druga negativnega. Ko delci svetlobe (fotoni) padejo na solarno celico jih del absorbirajo atomi polprevodnega materiala. Pri absorbciji svetlobe se na kovinskih stikih diod vzpostavi električni potencial. To sprosti elektrone na negativni plasti solarne celice, ki začno teči iz polprevodnika po zunanjem krogu nazaj na pozitivno plast. To kroženje elektronov pomeni električni tok. Tok steče, ko se priključijo naprave oz. porabniki in s tem sklenejo krog. Absorbirana energija je bila konvertirana v električno energijo. Delež proizvedene električne energije iz vpadne svetlobne energije se imenuje izkoristek (η) solarne celice.
Napetostni diferencial je ustvarjen na stiku negativne in pozitivne plošče. Velikost te napetosti je odvisna od uporabljenega tipa polprevodnega materiala ni pa odvisna od same velikosti solarne celice. Tok se spreminja glede na velikost celice in intenzivnostjo svetlobe. Celice so med seboj povezane v module. Konfiguracija niza celic in paralelna povezava določajo proizvodne zmožnosti modula. Na sliki 2 je prikazano delovanje solarne celice.
Več o izrabi sončne energije za proizvodnjo električne energije, postavljenih sončnih elektrarn, dogodkih na tem področju ter vse potrebne informacije si lahko ogledate na spletni strani slovenske tehnološke platforme za fotovoltaiko (www.pv-platforma.si).
|
|